Att köpa valp
Funderar ni på att köpa en Golden Retriever valp?
I sådana fall har ni kommit helt rätt, vi svarar gärna på eventuella frågor, funderingar och informerar om rasen.
Att köpa Golden Retriever valp
Väljer ni att köpa valp hos oss, får ni goda råd, stöd och tips vad det gäller skötsel, uppfostran och aktivering av er Golden Retriever valp. Du kommer att ha kontakt med oss, som din uppfödare under en lång tid framöver. Det är därför viktigt att kemin mellan oss stämmer. Det ska kännas tryggt och bra.
Golden Retriever valparnas första tid
Våra Golden Retriever valpar föds och bor inne i vårt hus tillsammans med oss under hela valptiden. Detta är viktigt för att valparna tidigt ska få vänja sig vid olika typer av ljud som finns till vardags i ett hem. Golden Retriever valparna vistas ute så mycket som möjligt när vädret tillåter. Ute har valparna en stor valphage med olika leksaker och annat som kan vara bra att vänja dem vid.
Att lära Golden Retriever valparna tidigt
Från att Golden Retriever valparna får fast föda, påbörjar vi inkallningsträningen med visselpipa när det är matdags. Detta kommer du som valpköpare ha stor nytta av i framtiden, när du själv ska börja med inkallning. För att underlätta för dig som valpköpare, försöker vi på alla vis förbereda valparna så väl som möjligt, före flytt till sina nya hem!
Val av Golden Retriever valp vid köp
När Golden Retriever valparna är cirka 7 veckor gamla utvärderar vi valparnas egenskaper. Tillsammans med våra valpköpare matchar vi, vilken valp som vi tycker ska flytta till vilket hem. För oss är det viktigt att rätt valp hamnar i rätt hem och att alla blir nöjda!
När Golden Retriever valparna är cirka 4 månader, kommer vi att försöka anordna en gemensam valpträff, som vi hoppas att alla valpköpare kan komma på.
När Golden Retriever valparna är ca 12-18 månader vill vi gärna att de får sina höfter och armbågar röntgade. Vi eftersträvar hållbara, friska hundar och ett seriöst avelsarbete. Det är en viktig uppföljning av valparna och bra för rasens utveckling. Vi ser helst att valpar från oss ögonlyses minst en gång i vuxen ålder.
Golden Retriever Valpar hos Zeta GoldenGarden
Valpar från oss är registrerade i Svenska kennelklubben, veterinärbesiktigade, chipmärkta, vaccinerade, avmaskade ett flertal gånger samt dolda fel försäkrade 3 år i
Sveland
Bra att veta inför ett köp
Vi har inget kösystem för valpköpare, utan förbehåller oss rätten att själva välja de valpköpare som vi anser är valpens bästa. Vi gör ett urval av inkomna intresseanmälningar för en djupare intervju där man träffar oss och våra hundar, innan vi lovar bort någon valp.
För oss är det viktigt att du kan erbjuda ett aktivt hundliv, härliga promenader och ett kärleksfullt varaktigt hem samt att ni har tid för en ny familjemedlem! Vi har inga krav på utställning eller tävling, men såklart vore det roligt om ni hade intresse för det.
Vårt mål är att föda upp friska, sunda och glada valpar med ett vänligt temperament, god arbetslust och rastypiska egenskaper enligt SKK:s beskrivning av Golden Retriever. Vi lägger stor vikt vid att våra hundar ska vara trygga, sociala och trevliga familjemedlemmar med den mjuka och vänliga personlighet som kännetecknar rasen.
.